Konopné semená si môžete vychutnať surové, pražené alebo varené. Sú kompletným zdrojom bielkovín , čo znamená, že konopné potraviny obsahujú všetky esenciálne aminokyseliny, ktoré si naše telo nevie vyrobiť.
Približne 25 % kalórií v konopných potravinách pochádza z bielkovín a podľa hmotnosti semená ponúkajú podobné množstvá bielkovín ako hovädzie a jahňacie mäso. 2–3 polievkové lyžice alebo 30 gramov konopných semienok poskytujú približne 11 gramov bielkovín!
Celé konopné semienka sa môžu pochváliť aj tvrdou svetlohnedou škrupinou a extra chrumkavou textúrou. Konopné semená sa však často lúpajú (tj zbavujú škrupín), aby sa odkryli zelenkasto-béžové jadrá.
Konopné potraviny zahŕňajú rôzne obľúbené položky. Vychutnať si môžete lahodný čaj, pre aktívnych športovcov je určený mimoriadne kvalitný konopný proteín.
Pri príprave stravy môžete konopné suroviny, v studenej kuchyni použiť konopný olej a konopné soli.
Ako doplnok pitného režimu môžete vyskúšať veľmi žiadané konopné nápoje, akými sú čaj alebo káva.
Konopné potraviny majú veľa zdravotných výhod. Napríklad konzumácia konopných semien môže znížiť riziko kardiovaskulárnych chorôb. Konopné potraviny sú známe tým, že sú bohaté na aminokyseliny arginín, ktorý hrá dôležitú úlohu pri produkcii oxidu dusnatého v tele. Oxid dusnatý vedie k rozšíreniu krvných ciev, čo znižuje krvný tlak a kontroluje vaše riziko srdcových ochorení.
Rovnako dôležité je aj zdravé srdce. Podarilo sa dokázať, že konzumácia omega-3 mastných kyselín je dobrá pre mozog a duševnú pohodu.
Konzumácia konopných potravín dokáže uspokojiť chuť do jedla lepšie ako sacharidy a nasýtené tuky. To pomáha pri redukcii hmotnosti.